1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
  2. Rejestracja na forum zamknięta, dostęp tylko przez zaproszenia. Gdzie znajdę zaproszenia?

  3. Zamknij zawiadomienie

Opinia GIODO: SMS od operatora może być spamem

Temat na forum 'Nowinki' rozpoczęty przez maniekok03, Marzec 14, 2010.

  1. maniekok03

    maniekok03 Pasożyt

    Dołączył:
    Sierpień 29, 2009
    Posty:
    9
    Polubienia:
    1
    [​IMG]
    Denerwują was SMS-y marketingowe przysyłane przez operatora? Próbowaliście je wyłączać – ale zadziałało na krótko, po czym ponownie zaczęły przychodzić?

    Zgodnie z opinią GIODO, tego rodzaju wiadomości mogą być spokojnie traktowane jako SPAM, co daje nam dodatkowy argument w rozmowie z przedstawicielem operatora w salonie czy na infolinii.


    Kwestie dotyczące tego co spamem jest, a co nie jest, reguluje ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z jej art. 10 ust. 1 – zakazane jest przesyłanie drogą elektroniczną niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy.

    Oznacza to dla nas tyle, że jeżeli operator chce nam przesyłać SMS-y reklamowe, to musi się nieco postarać i uzyskać naszą bezpośrednią zgodę. Pozwolenie na otrzymywanie takich wiadomości nie może być domniemane, sieć musi mieć konkretny dokument z naszym podpisem – ewentualnie inny rodzaj wyrażonej wprost zgody na otrzymywanie SMS-ów reklamowych i marketingowych.

    Jak tłumaczy GIODO:

    W przypadku braku takiej zgody mamy do czynienia z niezamówioną informacją handlową, której przesłanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W takiej sytuacji zwrócić się można o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowego rzecznika konsumentów (powołując się na art. 42 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).
    Istotne jest też to, że kiedy poinformujemy operatora o tym, że takich SMS-ów sobie nie życzymy – ma on obowiązek usunąć nasz nu telefonu z listy tych, na które wiadomości wysyła. Nie może też ponownie rozpocząć przesyłania reklam bez naszej zgody, również wyraźnie udzielonej.

    A jeśli zaczyna?

    Reasumując, przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, bez zgody osoby, której dane dotyczą, jest możliwe do czasu, gdy nie wniesie ona pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych lub sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych w celach marketingowych (art. 32 ust. 1 pkt. 7 i 8 ustawy).
    Więcej informacji znajdziecie na stronach http://www.giodo.gov.pl/1520008/id_art/2855/j/pl/ GIODO
    .źródło: TrudnyKlient.pl .
     
Wczytywanie...
Podobne tematy
  1. killer313
    Odpowiedzi:
    2
    Wyświetleń:
    740